5 marca 2021

Armenia – co zwiedzić

Dla wielu osób Armenia wydaje się być odległym krajem, który bardziej przypomina bajkę “Księga tysiąca i jednej nocy” niż współczesny kraj. Warto się tam wybrać nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, dziką przyrodę i niezwykle smaczną kuchnię, ale również dlatego, że jest to mało turystyczny kraj. Nie wiele osób wybiera się w tamte rejony Gruzji, chociaż to spory błąd. Ojczyzna Ormian ma do zaoferowania niskie ceny, piękne zabytki i życzliwych ludzi, którzy z chęcią pokażą nam cuda swojej ojczyzny.

Zabytki Armenii

Wyruszając w podróż powinniśmy zastanowić się nad tym co chcemy zwiedzić i ile jesteś w stanie poświęcić na to czasu. W przypadku braku prawa jazdy najlepszą opcją jest wybór oferty z biura podróży, ponieważ możemy mieć wtedy pewność, że zwiedzimy wszystkie piękne miejsca. Wiele zabytków znajduje się w trudno dostępnych miejsca, dlatego chcąc zobaczyć kraj Ormian, przygotuj się na długie wędrówki i obolałe stopy. Co ważne wielu mieszkańców tego kraju mówi po angielsku, dlatego problem z porozumiewaniem się nie powinien przysporzyć większych kłopotów.

Zatem jakie miejsca powinny znaleźć się na naszej liście? O to kilka ciekawszych propozycji, na które warto zwrócić uwagę planując podróż do Armenii.

  1. Monastery czyli klasztory Kościoła wschodniego to jedna z głównych atrakcji. Wbrew powszechnej opinii nie są one do siebie podobne choć w wielu przypadkach widoczne są podobieństwa architektoniczne. Ormiańskie monaster wpisany został na listę UNESCO, jest to wykonany z czarnego kamienia Geghard, w którym roi się od tajemniczych płaskorzeźb. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na Chor Wirap, który położony jest na tle ośnieżonego Araratu. Do najwspanialszego kompleksu kościelnego zalicza się Eczmiadzyn – obecnie pełni on funkcję siedziby zwierzchnika ormiańskiego kościoła.
  2. Mimo braku dostępu do morza, Armenia posiada przepiękne jezioro Sewan. Wokół niego znajdują się dawne monastry Sewanawank oraz dawne wsie takie jak Noratus czy miasto Dilidżan.
  3. Oprócz sielankowych krajobrazów warto poświęcić chwilę na zwiedzenie Erywani. Ormiańska metropolia zniszczona latami historycznych walk nie jest pięknym miastem, jednak z pewnością ma w sobie to coś. To w niej znajduje się wspaniała Kaskada, czyli trzystu metrowa galeria sztuki wykuta w skale. Nie można zapomnieć również o Jaskółczym Zamku stanowiącym muzeum i pomnik poświęcony ludobójstwu Ormian z 1915 roku.
  4. Jeśli jesteście fanami archeologicznych ciekawostek warto poświęcić czas na zwierzenie ruiny uratyjskiej twierdzy znajdującej się na przedmieściach Erywania.

Górski Karabach

Azerbejdżan i Armenię oddziela Górski Karabach – republika nieuznawana na arenie międzynarodowej. Jej władze współpracują z rządem w Erywaniu. Można zwiedzić tam średniowieczny klasztor Gandzasar oraz porzucone miasto Agdam.

Armenia jest również świetnym miejscem dla wszystkich miłośników górskich wędrówek Mimo tego, że są one raczej trudno dostępne i nie każdy początkujący jest w stanie się po nich wspinać, warto przygotować odpowiednie obuwie i cieszyć się przebytymi kilometrami.

Armenia to cudowne miejsce. Jeśli jeszcze nie wybraliście miejsca docelowego na najbliższe wakacje, zastanówcie się nad Armenią. Ten kraj może was z pewnością mile zaskoczyć.