5 marca 2021

Co zobaczyć w Wałbrzychu

Wałbrzych to miasto pełne niespodzianek. I nie tylko dlatego, że odnaleziono w nim sławny Złoty Pociąg lub ze względu na niesamowicie piękny Zamek Książ. Jest to miejsce, w którym możemy wybrać się do Muzeum Porcelany, czy przejść trasę w Książańskim Parku Krajobrazowym. Jak zaplanować swoją wyprawę po Wałbrzychu i co należy umieścić na liście z najciekawszymi miejscami?

Stare Miasto

Nigdyś wałbrzyska gospodarka przede wszystkim opierała się na kopalniach węgla, które w latach 90. XX wieku zostały zamknięte, co doprowadziło do kryzysu, który mocno odbił się na wszystkich mieszkańcach. Na przełomie ostatnich lat miasto odżyło, ponieważ przeprowadzono wiele modernizacji, dzięki czemu Wałbrzych mógł wkroczyć w nową erę z wysoko podniesioną głową.

Co ciekawe, Wałbrzych należy do niewielu miast, które nie ucierpiały podczas wojny i z tego też powodu jego centrum zachowane jest w świetnym stanie. Można tutaj znaleźć niezliczoną liczbę pięknych kamienic oraz uroczych uliczek.

Park Sobieskiego

Jeśli już jesteśmy na rynku, warto stamtąd skierować się w stronę Parku Sobieskiego. Można tam znaleźć schronisko – Harcówkę, położone w środku miasta. Spacer po parku z pewnością sprawi, że docenimy położenie Wałbrzycha oraz to jak bardzo jest on zalesiony. Znajduje się tam wiele pięknych punktów widokowych, na które z pewnością warto się wybrać. Idąc przez park możemy dotrzeć pod stary stadion na Nowym Mieście.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki

Będąc w Wałbrzychu nie można zapomnieć o Centrum Nauki i Sztuki “Stara Ko palnia”. Za największy plus obiektu można uznać fakt, że znajduje się on na terenie 17 budynków nieczynnej kopali węgla kamiennego “Julia”. Dla turystów przygotowano przewodnika, który niegdyś był górnikiem stąd mnogoś anegdotek i ciekawostek, które przekaże zwiedzającym.

Oprócz tego na naszej liście powinny znaleźć się takie miejsca jak:

  • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu,
  • Dzielnica Nowe Miasto,
  • Zamek Książ,
  • Góra Borowa,
  • Złota Stacja.