28 marca 2024

Co zwiedzić w Bieszczadach

Jeśli chcesz poczuć klimat prawdziwie dzikich gór, Twoim celem na mapie powinny stać się Bieszczady. Idąc w ciągu dnia jedną ze ścieżek możesz napotkać żubra, a nocą śpiąc w schronisku – usłyszeć ryk łosia, a może nawet i wycie wilka. Bieszczady położone są w południowej części Polski, a powyżej nich znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. To jak spędzisz czas w Bieszczadach w dużej mierze zależy od Ciebie, ale również od pogody panującej w górach.

Ważne aby zapoznać się z regulaminem Bieszczadzkiego Parku Narodowego nim wyruszysz w góry. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pasma górskiego, szlaków, flory czy fauny. Na początku roku regulamin jest zawsze aktualizowany, a zmieniona wersja umieszczana jest na stronie parku, dlatego by być na bierząco upewnij się, że wiesz co w trawie piszczy. Oprócz podstawowych informacji z regulaminu dowiesz się o:

  • cenniku opłat za wejście na szlak oraz parking,
  • zasady robienia zdjęć oraz latania dronem,
  • zatrzymywania się kamperem,
  • podróży ze zwierzętami domowymi,
  • organizowaniem ognisk,
  • korzystania ze szlaków konnych.

Połonina Caryńska

Jednym z popularniejszych zdjęć zrobionych w Bieszczadach jest panorama jednej z połonin. Czym są połoniny? To nic innego jak górskie łąki, które falują wraz z wiatrem sprawiając, że zbocza przypominają fale na morzu. Stojąc na nich możemy oglądać piękne panoramy okolicy. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można Caryńską oraz Wetlińską. Obranie za punkt docelowy jednej z połonin będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego początkującego wędrowca. Wędrówki tymi szlakami sprawiają, że mamy ochotę na więcej i możemy być pewni, że na jednej połoninie nie staniemy!Jeśli zaczynasz swoją przygodę z Bieszczadami, to właśnie na te dwa szlaki powinieneś skierować swoje kroki. To tu najlepiej poczujesz, że masz ochotę na więcej. Uwaga! Na tych dwóch połoninach się nie skończy!

Tarnica

Tarnica jest najwyższym szczytem polskich Bieszczad. Dotrzeć tam możesz z Wołosatego lub z Ustrzyków Górnych. Od pewnego czasu stworzono wygodne schody, którymi dotrzemy do żelaznego krzyża. Schodząc z Tarnicy możesz zejść przez Halicz i Rozsypaniec do Wołostagu, jednak musisz przygotować się na nudną wędrówkę żwirową drogą. Proponujemy ten szlak tylko tym osobom z naprawdę dużym zapasem czasu.

Bukowe Berdo

Oprócz wcześniej opisanych przez nas połonin w Bieszczadach znajduje się jeszcze jedna – Bukowe Berdo. Dla wszystkich osób kochających odpoczynek, spokój i piękne widoki trasa tym szlakiem będzie prawdziwą gratką.

Oprócz tych wszystkich wspaniałych miejsc koniecznie na listę miejsc do zwiedzenia w Bieszczadach dopisz brzeg Sanu. Serce tej rzeki znajduje się właśnie w Bieszczadach, a dokładniej w okolicy Przełęczy Użockiej, która to równocześnie stanowi naturalną granicę polsko-ukraińską oraz granicę Unii Europejskiej. Z początku nawet wytrawny wędrowca może przeoczyć malutkie źródełko, które jednak z czasem rozchodzi się coraz bardziej, zmieniając się w okolicach Chmielu w rozłożystą wstęgę.

Bieszczady to miejsce wyjątkowe i niegdyś okryte złą sławą, jednak obecnie stanowi ono wspaniały teren do odkrywania i zwiedzania.