5 marca 2021

Co zwiedzić w Londynie

Jak każdy wie, Londyn to stolica Wielkiej Brytanii oraz największe miasto na wyspach. Dla wielu osób jest ono centrum kultury, sztuki i rozrywki w Europie. Niewątpliwie znajduje się w nim wiele atrakcji, dzięki którym moglibyśmy spędzić tam nawet rok, a i tak wszystkiego byśmy nie zobaczyli. Ale spokojnie – nasz poradnik zebrał kilka najważniejszych miejsc, dzięki którym nawet kilkudniowy wyjazd będzie obfitował w niezapomniane wrażenia.

O tym kiedy powstał Londyn, jaką powierzchnię zajmuje i jak wiele osób w nim mieszka możesz dowiedzieć się z podręczników o mieście. Nie przedłużając zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Atrakcje Londynu

Ciężko byłoby w jednym miejscu zebrać wszystkie atrakcje tego niesamowitego miasta dlatego skupimy się na tym co na pewno musisz zobaczyć przy okazji pierwszej podróży do Londynu!

 1. Notting Hill – najzamożniejsza dzielnica miasta, która słynie z pastelowych domów. Jest to również miejsce, w którym kręcono film Notting Hill, a jeszcze do niedawna znajdowała się tam słynna księgarnia The Travel Bookshop. Urokliwe miejsce będzie idealnym miejscem do sesji zdjęciowej dla prawdziwych maniaków pięknych miejsc.
 2. Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter – miejsce, które musi odwiedzić każdy fan młodego czarodzieja. Magię wyczuwa się od pierwszego kroku po przekroczeniu progu studia. Przedstawiono tam ulicę Pokątną, na której znajdują się sklepy z różdżkami, czekoladowymi żabami i innymi magicznymi przedmiotami. Jeśli pragniesz poczuć się jak czarodzieje w pierwszym dniu powrotu do Hogwartu koniecznie musisz znaleźć się również na King’s Cross Station.
 3. Westminister Abbey – jedna z najważniejszych świątyń kościoła anglikańskiego. To tam koronowano królów Anglii i to tam część z nich spoczęła.
 4. Buckingham Palace – jeśli chcesz zobaczyć zmianę warty, koniecznie wybierz się o 11:30 pod pałac Królowej. Sam kompleks jest zamknięty dla zwiedzających, jednak kto wie… może uda ci się dostrzec Królową, gdy będzie popijać herbatkę w towarzystwie swoich ukochanych piesków.
 5. London Eye – atrakcja ta liczy ponad 135 metrów wysokości, a dzięki niej można zobaczyć Londyn z całkiem innej perspektywy. Diabelski młyn posiada 32, dzięki którym w 30 minut można przeżyć niezapomnianą podróż.
 6. Electric Cinema – jedno z najstarszych kin w Europie, w którym do dziś odbywają się seanse. Dwuosobowe, welurowe kanapy z pewnością sprawią, że będziemy chcieli przytulić się do naszego towarzysza. Może być to również świetne miejsce na randkę w Londynie.
 7. Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich – oprócz urokliwych uliczek znajdziemy tam wiele atrakcji. Dziś już nieczynne, w XIX wieku było głównym miejscem do prowadzenia obserwacji.

Ogrody w Londynie

 1. Hyde Park – park królewski podzielony na dwie części jeziorem Serpentine z pewnością jest warte zobaczenia.
 2. Royal Botanic Gardens – Kew Gardens to zespół szklarni i ogrodów, które posiadają największą na świecie kolekcję roślin żywych. Jest to niezwykłe miejsce, które powinno znaleźć się na liście każdego pasjonata natury.
 3. Sky Garden – kompleks ogrodowy znajduje się na piątym co do wielkości drapaczu chmur w Londynie. Aby go zwiedzić trzeba wcześniej zarezerwować miejsce, bo inaczej się tam nie dostaniemy.

Muzea w Londynie

Muzea wcale nie muszą być nudne! Oprócz już wcześniej polecanego muzeum związanego z Harrym Potterem Londyn ma do zaoferowania kilka równie ciekawych miejsc.

 1. Sherlock Holmes Museum – w budynku gdzie znany wszystkim detektyw rozwiązywał tajemnicze zagadki mieści się muzeum. Baker Street 221b to miejsce gdzie poznamy wszystkie informacje z życia Sherlocka Holmesa.
 2. Natural History Museum – w tym muzeum znajdziemy ponad 70 milionów eksponatów. W tym również kilkunastometrowy szkielet Diplodoka oraz ogromny pień Sekwoi. Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny.
 3. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud – każdy o nim słyszał i chciał się w nim znaleźć! Nie jest to najtańsze miejsce, jednak dzięki różnym opcjom możemy dopasować zwiedzanie do swoich zasobów portfelowych.

Londyn to z pewnością jedna ze stoli Europy, którą warto odwiedzić. Ze względu na liczne atrakcje nie będzie doskwierać nam tam nuda. Jeśli wciąż zastanawiasz się dokąd wybrać na kilkunasto dniowy wypad ze znajomymi, rodziną lub partnerem – Londyn będzie strzałem w 10!