5 marca 2021

Co zwiedzić w Poznaniu

Mimo tego, że Poznań ma do zaoferowania masę ciekawych miejsc do zwiedzania, wciąż znajduje się daleko za Krakowem, czy Warszawą, gdy obierany jest kierunek zwiedzania. A przecież jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które nie powinno kojarzyć się nam tylko z koziołkami na poznańskim ratuszu. Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś tego wyjątkowego miasta, a chciałbyś wyjechać gdzieś na kilka dni – postaw tym razem na Poznań, a na pewno się nie zawiedziesz!

Rynek w Poznaniu

O dojazd do Poznania nikt nie powinien się martwić – kolej, autobusy oraz samochody osobowe z pewnością dotrą do miasta bez większych problemów. Co ważne oba przystanki (kolejowy, autobusowy) znajdują się obok siebie. Poznański rynek znajduje się około 2 kilometrów od dworca, dlatego na spokojnie można wybrać się na niego spacerem. Ale kiedy już do niego dotrzemy, co powinniśmy zwiedzić?

Przede wszystkim Stary Rynek jest trzecim pod względem wielkości rynkiem na terenie Polski. Na jego terenie znajduje się wiele klimatycznych restauracji, siedziba Muzeum Miasta Poznań oraz niesamowite domki budnicze. Wąskie kamieniczki w przeróżnych kolorach niegdyś należały do biedniejszych kupców. Obecnie stanowią symbol Poznania, który w piękny sposób podkreśla historyczne znaczenie miasta. Co ciekawe na terenie Starego Rynku znaleźć można, aż cztery fontanny:

  • Marsa,
  • Apolla,
  • Prozerpiny,
  • Neptuna.

Zamek w Poznaniu

Kiedy zwiedzimy już Stary Rynek, warto skierować swoje kroki w stroję wieży Zamku Królewskiego. Zamek ten znany jest również jako Zamek Przemysła. Czasy Przemysła II zapoczątkowały budowę fortyfikacji, jednak nie zostały ukończone z powodu niestabilnego gruntu. Dopiero w XVI wieku powstała w tym miejscu zamek służący jako siedziba Starostów Wielkopolskich. Na terenie Zamku Królewskiego znajduje się Muzeum Sztuki Użytkowej, które z pewnością warto odwiedzić.

Dworzec Letni Poznań

Jak już wcześniej wspominaliśmy do Poznania dotrzeć można pociągiem, a co za tym idzie zwiedzić dworzec kolejowy, który również zaliczyć można jako atrakcję. W niedalekiej odległości od budynku znajduje się Dworzec Letni. Jeden z budynków stacji Poznań Główny wyróżnia się na tle innych wyjątkową architekturą. Swoją nazwę zawdzięcza trasom pociągów, które wyjeżdżały właśnie w kierunku pod poznańskich letnisk.

Poznański Dworzec Letni został wybudowany w 1902 roku. Powstał z myślą o wizytach cesarza Wilhelma II z rodziną, gdy ci odwiedzali Poznań. Jedenaście lat później został przebudowany, a 25 sierpnia 1913 zagościli na nich pierwsi pasażerowie. Z Dworcem Letnim związane jest również inne ważne wydarzenie. 26 grudnia 1918 roku Ignacy Paderewski wysiadł na dworcu witany przez tłumy poznaniaków. Dzień później wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Ku czci walecznych ludzi co roku na dworcu odbywają się inscenizacje z przyjazdu.

Prezentowana przez nas lista nie posiada wszystkich najciekawszych miejsc Poznania. Jest to miasto, w którym możesz zwiedzić wiele historycznych miejsc, zjeść w pięknych restauracjach i cieszyć się nocnym życiem miasta. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy zwiedzić Poznań, nie czekaj! W końcu nie bez powodu hasło tego miejsca brzmi Poznań – miasto doznań.