29 marca 2024

Co zwiedzić w Zakopanem

Zakopane nie trzeba nikomu przedstawiać. Najpopularniejsze miasto leżące u podnóża polskich Tatr. Rok w rok kilka milionów turystów odwiedza je, by poczuć niesamowity klimat jaki tam panuje. Niezależnie od pory roku można tam zjeść smaczne oscypki i spotkać prawdziwego górala. Samo miasto liczy niecałe 30 tysięcy mieszkańców, więc nie dużo, jeśli wziąć pod uwagę ilość osób, które w ciągu roku wpadają do Zakopanego. Jest to nie tylko kultowe miejsce na mapie każdego wytrawnego podróżnika, ale przede wszystkim miasto pełne atrakcji. Wolny czas możemy tutaj spędzić w każdy dowolny sposób. Jak? O tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Drewniane domki w Zakopanem

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zakopanego są drewniane budynki zbudowane w myśl stylu zakopiańskiego. Czym się charakteryzuje? Jest to połączenie elementów secesji oraz tradycyjnego budownictwa góralskiego. Za jego autora uważa się Stanisława Witkiewicza. W kulturze możemy również spotkać się z takim nazewnictwem jak styl podhalański czy witkiewiczowski. Przede wszystkim w tym nurcie powstało wiele willi, ale również jego cechy można znaleźć w meblarstwie czy zdobnictwie. Tymi najbardziej znanymi budynkami są z pewnością: Willa pod Jedlami, Kaplica w Jaszczurówce, Koliba oraz Oksza i Witkiewiczówka.

Szlaki w Tatrach

Jeśli szukasz idealnego miejsca na bazę wypadową dla pieszych wycieczek, nie mogłeś lepiej trafić. Zakopane bezpośrednio graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, gdzie z pewnością nie brakuje szlaków turystycznych. Dzięki różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na to, że większość tras nadaje się na jednodniowe wycieczki, na których możemy poćwiczyć swoją kondycję fizyczną oraz przygotować się do bardziej wymagających szlaków. Dla początkujących osób poleca się spacer szlakiem doliny Strążyska lub Białej Doliny. Oczywiście również wprawieni piechurzy mogą liczyć na szlaki prowadzące wysoko na szczyt i przełęcze. Pamiętaj, jednak podczas takich wędrówek by nie zachowywać się brawurowo. Niezależnie od tego jakimi szlakami podążasz.

Ulica Kościeliska

Oprócz znanych każdemu Krupówek, Zakopane ma do zaoferowania również ulicę Kościeliskową, nazywaną inaczej zakopiańską starówką. Spacerując ulicą możemy znaleźć stare góralskie domy, które pochodzą z połowy XIX wieku. Mimo upływu wielu setek lat, część z nich do dziś zachowała się w pierwotnym kształcie oraz jest zapisana do rejestru zabytków. Ulica ta uważana jest za dawne centrum tamtejszego osadnictwa.

Gubałówka

To podłużne wzgórze góruje nad miastem. Jego charakterystycznym punktem jest biało czerwony maszt przekaźnikowy. Na sam wierzchołek dotrzeć można wagonikiem kolei terenowo – liniowej. Dzięki temu, że wagoniki są przeszklone, osoby nimi podróżujące mogą podziwiać piękną panoramę niemal całych polskich Tatr. Oprócz tego na Gubałówkę prowadzi szlak z kilkoma znakowanymi trasami. Widok z samego szczytu na Zakopane oraz pozostałe tatrzańskie szczyty zaliczane jest do najwspanialszych panoram w Polsce. Na grzbiecie wzgórza, wzdłuż asfaltowej drogi znajdują się liczne drewniane kramy z pamiątkami. Co ciekawe, niedaleko od górnej stacji kolejki znaleźć można taras widokowy oraz najwyżej położoną plażę w Polsce. Podczas słonecznych dni można tam wypocząć na leżakach, a w wakacje odbywają się tam liczne koncerty. Niegdyś narciarze mogli zjechać na nartach ze szczytu aż do Zakopanego, jednak obecnie stok narciarski umieszczony jest jedynie w górnej części.