24 kwietnia 2024

Gdzie na wakacje z niemowlakiem

Wielu rodziców rezygnuje z podróżowania do momentu, aż dziecko potrafi chodzić i rozumie co się wokół niego dzieje. Jedynymi wyjazdami preferowanymi przez młodych rodziców są te do rodziny. Dla każdego rodzica, który nie chce podróżować ze względu na maleństwo, mamy dobrą radę – jeśli Twoje dziecko jest zdrowe – jedź z nim na urlop. Nie ma nic gorszego niż zmęczeni rodzice, którzy nie potrafią cieszyć się wolną chwilą. Dzięki naładowaniu baterii nie tylko Wy poczujecie się świetnie, ale również wasz maluszek!

Kiedy pierwszy wyjazd z niemowlakiem

Maluszek przez pierwsze trzy miesiące swojego życia oswaja się z otoczeniem, w tym również z osobami, z którymi spędza czas. Jest to moment adaptacji, nabywania odporności oraz poznawania siebie. W tym okresie radzimy zostać w domu, by młoda mama nabrała sił przed podróżą, a maluszek oswoił się ze światem. Po upływie 3 miesięcy, zaczyna się czas idealny na podróżowanie! Dlaczego? Ponieważ w okresie 3-7 miesięcy życia maluszek przesypia większość drogi, a co za tym idzie – my możemy w błogim spokoju jechać i cieszyć się drogą. Dzięki szumowi, kołysaniu oraz obecności rodziców dziecko będzie spokojnie spało w swoim nosidełku. Wspomnisz nasze słowa, gdy dziecko podrośnie.

Jeśli na codzień nie podróżujesz z dzieckiem samochodem, jednak wasza podróż ma być kilkugodzinna, warto przeprowadzić próbę jak maluch znosi jazdę w foteliku. Kiedy minie 7 miesięcy życia naszego maluszka, musimy liczyć się z tym, że staje się on coraz bardziej ruchliwy i mniej śpi. W tym przypadku trzeba pomyśleć o większej liczbie rozrywek oraz odpowiedniej ilości jedzenia.

Kiedy jechać z niemowlęciem – o jakiej porze?

Każde dziecko jest inne i o innych pora zasypia, dlatego najlepiej wyruszyć w podróż tuż przed porą długiej drzemki. Na większość maluchów w sposób uspokajający wpływa szum silnika oraz lekkie kołysanie. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy niemowlak tym dłużej będzie spać podczas podróży.

W przypadku letniej pory i wysokich temperatur zaleca się wyruszenie w podróż jak najwcześniej, ponieważ temperatura będzie wtedy najbardziej przystępna. Decydując się na podróż nocą pamiętaj, by wypocząć i wyspać się, ponieważ istnieje wtedy spore prawdopodobieństwo zaśnięcia za kierownicą.

Postój w podróży

Podróż z niemowlakiem wymaga dużej cierpliwości, a każdy postój powinien się odbywać po 2 godzinach jazdy. Nie tylko ze względu na dziecko, ale również dla siebie – chwila wytchnienia w pobliskim lasku czy parku może pomóc nam zebrać myśli i przygotować się na kolejne kilometry. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie pozostawiać dziecka samego w samochodzie, nawet jeśli smacznie śpi. Po pierwsze może się obudzić, po drugie ktoś może wejść do samochodu, po trzecie w ciepłe dni dziecko może się udusić lub udar cieplny.

Jeśli zauważyliście, że dziecko jest spocone – przebierz je, by nie pojawiły się odparzenia na małym ciałku. Przy okazji zmieniaj pieluszkę tak by malec nie czuł, że coś go uwiera. Podczas postoju weź dziecko na ręce i pospaceruj z nim, a jeśli już raczkuje rozłóż koc na trawie i pozwól mu się pokręcić. Nie tylko my odczuwamy ból stawów, gdy za długo siedzimy – to samo dotyczy maluchów!

Gdy pogoda nie rozpieszcza, a na dworze jest zimno, najlepiej zatrzymać się na stacji benzynowej lub jadłodalni, gdzie będziecie mogli przewinąć dziecko oraz napić się ciepłej herbaty. Jeśli za oknem pada, postaraj się pobawić z dzieckiem w samochodzie tak by mogło rozprostować nóżki.

Zakwaterowanie dla niemowlaka – sprawdzone noclegi

Szukając idealnych miejsc dla rodzin z maluszkami sprawdźcie, czy posiadają one wszystkie potrzebne domowe sprzęty, których nie będziecie musieli brać ze sobą.