25 kwietnia 2024

Kielce – co warto zobaczyć

Nie wiadomo z jakiego powodu Kielce należą do bardzo często pomijanych miejscowości, które nie warto odwiedzać i zwiedzać. Jest to spory błąd, ponieważ stolica województwa świętokrzyskiego położona jest w najstarszych geologicznych górach w Polsce. Co ważne – miasto ciągle się rozwija i ma naprawdę sporo do zaoferowania. Jeśli jeszcze do tej pory nie poświęciłeś czasu temu niesamowitemu miejscu, warto spakować plecak i się tam wybrać!

1. Rezerwat Kadzielnia

Niegdyś kamieniołom, z czasem został przekształcony na rezerwat. Lata 70 i 80 poprzedniego wieku to czas, gdy w tym miejscu znajdowało się jeziorko “Szmaragdowe”, po którym można było pływać kajakami. Z czasem, gdy wody gruntowe zaczęły opadać, a jezioro stopniowo się zmniejszało, turyści odwiedzający to miejsce oglądali odbijające się w tafli jeziora skały. Dziś zobaczymy tam otwarte jaskinie oraz malowniczo położony amfiteatr, w którym odbywają się gale kabaretowe oraz liczne koncerty. Zimowa pora to czas, gdy na składach tworzy się lodospad, a z pewnością będzie on nie lada igraszką dla każdego miłośnika wspinaczek.

2. Klasztor na Karczówce

W 1682 roku został zbudowany klasztor w ramach podziękowania za ochronienie miasta przed epidemią cholery. Rok później sprowadzono tam ojców benedyktynów, jednak ich działalność została przerwana przez nagły wybuch II wojny światowej. Dzisiaj znajduje się tam siedziba pallotynów. Na samym wzgórzu znaleźć można stacje drogi krzyżowej, a ze szczytu roztacza się wspaniała panorama na miasto.

3. Telegraf

Niesamowite miejsce, na szczycie którego stoi stok narciarski razem z wyciągiem krzesełkowym. Jeśli dopadnie nas głód, niedaleko stoku znajdziemy karczmę, strefa odpoczynku oraz minigolf. Podczas letniego wypoczynku organizowane są tutaj zawody biegowe oraz kolarskie.

4. Rynek

Rynek powstał w drugiej połowie XII wieku i od tamtego momentu służy jako miejsce lokalnych targów. Obecnie wokół niego znajduje się wiele klimatycznych kawiarni z ogródkami. Jego zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX wieku. Centrum rynku to ratusz. Oprócz tego możemy podziwiać tam replikę pręgierza z XVI wieku oraz odwzorowany kiosk Kiebabczego z 1910 roku.

5. Pałac Biskupów Krakowskich

Barokowy pałac z połowy XVII wieku w dzisiejszych czasach stanowi siedzibę Muzeum Narodowego, gdzie podziwiać możemy wystawy malarstwa oraz rzeźbiarstwa. Piękne barokowe wnętrza stanowią tło dla wydarzeń kulturalnych taki jak koncerty muzyki symfonicznej oraz wystaw. W niedalekiej odległości znajduje się przepiękny ogród włoski.

6. Muzeum Zabawek i Zabawy

Miejsce niezwykłe, w którym można podziwiać piękne i unikatowe zabawki z ubiegłych wieków. Do najstarszych eksponatów zaliczyć można niemieckie lalki z końca XVIII wieku. Oprócz tego znajdziemy tam zabawki z przełomu XIX i XX wieku. Oprócz tego znajdziemy tam:

  • kolekcja ołowianych żołnierzyków,
  • mebelki i pokoik dla lalek,
  • gry z okresu międzywojennego (domino z kości, jojo, “Lotto”, Mah Jong”),
  • zabawki dźwiękowe z lat 60 XX wieku Fisher Price,
  • zabawki pochodzące ze spółdzielni zabawkarskiej “Gromada”.

7. Ulica Henryka Sienkiewicza

Jedna z najbardziej znanych ulic w Kielcach. Jest niejako symbolem tego miasta, a jej początek mieści się zaraz od dworca PKP, a kończy na pomniku Henryka Sienkiewicza. Idąc w górę, po drodze znajdziemy kawiarenki, restauracje oraz sklepy. Do ulicy Henryka Sienkiewicza przylega Plac Artystów, gdzie znajduje się fontanna i pomnik Dzika – niezwykłego symbolu Kielc. Przy dziku znajdziemy tablice z historią powstania miasta. Plac Artystów – jak sama nazwa wskazuje – jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.

Jak widzisz, Kielce to niesamowite miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie jesteś pewien, czy znajdziesz tam coś dla siebie, może warto zdecydować się na krótki wypad, który zachęci Cię do powrotu na ziemię świętokrzyską.