5 marca 2021

Najciekawsze muzea historyczne

Podróżując po Polsce możemy niemal w każdym mieście znaleźć niezwykle ciekawe muzeum, w którym spędzimy niezapomniany czas. Miejsca te zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilku lat i przestały przypominać długie korytarze ze szklanymi gablotami, w których niczego nie można było dotknąć. Obecne muzea oferują turystom wiele interaktywnych zabaw, które angażują każdego i sprawiają, że możemy w jednym miejscu spędzić nawet cały dzień.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jednym z takich miejsc z pewnością jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które otwarto dla zwiedzających w 2004 roku z okazji 60 rocznicy powstania warszawskiego. Od tego czasu uzyskało ono niejednokrotnie tytuł najlepszego bądź najciekawszego muzeum historycznego w Polsce i nie tylko. W trakcie zwiedzania będziemy mogli przenieść się w mroczne czasy walki, honoru i miłości do ojczyzny, które dzielnym mieszkańcom Warszawy nie pozwały się poddać. Dlaczego na datę rozpoczęcia powstania wybrano 1 sierpnia, czy mieszkańcy byli przygotowani na bestialstwo ze strony niemieckich żołnierzy oraz jak wyglądała codzienność w tych ciężkich miesiącach – tego wszystkiego dowiemy się zwiedzając to wyjątkowe miejsce. Jedną z głównych atrakcji jest zbieranie kartek z kalendarza, które relacjonują działania Warszawiaków na przestrzeni 63 dni. Muzeum to jest nie tylko skarbnicą wiedzy, jest przede wszystkim świadectwem męstwa i odwagi oraz nadziei, która nigdy nie powinna w nas zgasnąć.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Kolejnym wartym odwiedzenia muzeum jest POLIN, czyli Muzeum Historii Żydów Polskich również znajdujące się w Warszawie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 2014 roku i od tamtego momentu należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. W miejscu tym możemy przyjrzeń się ponad 1000-letniej historii wspólnej historii Polaków i Żydów na terenie Rzeczypospolitej. Oprócz stałych wystaw, możemy również pooglądać czasowe dotyczące m.in. dialogu między kulturami.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Kolejnym niesamowitym muzeum z pewnością będzie to w Gdańsku, poświęcone II wojnie światowej. Muzeum II Wojny Światowej oferuje największą wystawę tego typu na świecie. Idąc tam musimy liczyć się z tym, że spędzimy tam wiele godzin, poznając historię zbrodniarzy wojennych, dzielnych żołnierzy oraz zwykłych ludzi, którzy próbowali w tych ciężkich czasach znaleźć odrobinę normalności. II wojna światowa to wydarzenie w historii, które nigdy nie powinno się powtórzyć dlatego też tak ważne jest poznanie jej genezy, skutków oraz doświadczeń, które ze sobą niosła. Z pewnością jest to obowiązkowe miejsce na liście nie tylko zapalonych historyków, ale przede wszystkim każdego Polaka i nie tylko.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Będąc w Gdańsku na naszej liście miejsc do odwiedzenia nie powinno zabraknąć również Europejskiego Centrum Solidarności. Niezwykle ciekawe muzeum, w którym stała wystawa dotyczy historii Polski w czasach PRL oraz ukazuje powstanie NSZZ Solidarność. Zwiedzając muzeum możemy prześledzić działania oraz represje podczas stanu wojennego i wielkie zwycięstwo demokracji w Polsce. Do wglądu dla turystów przeznaczone są namacalne dowody tamtych czasów, w tym wyniki prasowe, fotografie oraz liczne dokumenty archiwalne.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Będąc w Gdańsku nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu Gdyni, do której możemy dotrzeć pociągiem miejskim. Muzeum to mieści w zabytkowym budynku Dworca Morskiego, będącym niegdyś jednym z punktów na drodze do innego kraju za chlebem i lepszym życiem. Muzeum oferuje nam wystawę ukazującą emigrację od XVIII wieku do czasów współczesnych. Losy, które opowiada przede wszystkim nie dotyczą jedynie polskich emigrantów lecz milionów anonimowych osób, które przez całe życie szukały swojego miejsca na świecie.

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie

Na naszym zestawieniu nie może zabraknąć muzeum Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Niezwykle interaktywne miejsce, w którym możemy oglądać wykopaliska archeologiczne sprzed setek lat, które opowiadają niezwykle burzliwe dzieje byłej stolicy królów. Prace mające trwać jedynie sześć miesięcy okazały się być bardziej poważne i na dużo większą skalę. Całość trwała niemal 5 lat, a efekty tych badań zaskakują.