5 marca 2021

Weekend w Rzymie – część 1

Czy to możliwe, by zwiedzić Rzym w zaledwie trzy dni? Mnogość atrakcji, które oferuje nam to miasto może przyprawić o zawrót głowy. Wieczne miasto jest idealnym miejscem na wypad we dwoje lub trzy dniowy citybreak ze znajomymi. Historię tego miejsca poznajemy już od najmłodszych lat. Walki gladiatorów, intrygi oraz rozwój cywilizacji sprawia, że chcemy chłonąć wszystkie te obrazy, a ponieważ wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – warto skierować swoje kroki w tamtym kierunku.

Rzym zabytki

Planując wyjazd do Rzymu nie rób listy, którą będziesz odhaczać, ponieważ wtedy cały urok zabytków Rzymu, uleci. Budynki, uliczki i posągi były świadkami prześladowań, wojen oraz powstawania niezapomnianych dzień kultury i sztuki. Przebywanie w tym miejscu przeniesie nas do starożytności, a my sami na każdym rogu, natkniemy się na historyczne miejsca.

Koloseum w Rzymie

Ten imponujący symbol miasta, wyrasta z ziemi i góruje nad pozostałymi zabytkami. Koloseum zostało wybudowane w latach 70-80 n.e przez Tytusa i Wespazjana – obaj władcy pochodzili z dynastii Flawiuszów. Świadek walk gladiatorów, polowań na dzikie zwierzęta, igrzysk, a nawet niechlubnych mordów dokonanych na pierwszych chrześcijanach. Dla upamiętnienia tych krwawych wydarzeń we wnętrzy budowli postawiono krzyż. Ze względu na przeznaczenie budynku, w jego wnętrzy znajdywały się sieci podziemnych korytarzy, szatnie, natryski oraz klatki dla zwierząt.

Budowla ta jest ogromna i mogła pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. Jej wymiary wynoszą:

  • długość – 189 metrów,
  • szerokość – 156 metrów,
  • obwód – 524 metrów,
  • wysokość – 48,5 metra.

Już w tamtych latach, wielcy rzymscy architekci postanowili zapewnić jak najlepszą rozrywkę widzom, niezależnie od pogody. Koloseum posiadało możliwość zadaszenia, jeśli akurat temperatura była nieznośnie wysoka lub na niebie pojawiły się burzowe chmury, a deszcz padał bez przerwy. Oczywiście budynek jest udostępniony dla zwiedzających, a całość, która się zachowała po dziś dzień, można podziwiać z perspektywy areny.

Jeśli chcesz w jak najszybszym czasie zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Rzymie mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W okolicy Koloseum znajdziesz Łuk Konstantyna Wielkiego oraz Łuk Tytusa. Oprócz tego możesz zwiedzić Forum Romanum oraz Palatyn.

Forum Romanum

Jest to miejsce inaczej nazywane Forum Magnum, jeden z najstarszych i najważniejszych placów w starożytnym mieście. Świadek najważniejszych wydarzeń i uroczystości życia społecznego Rzymu. Forum Romanum pełniło również funkcję miejsca spotkań, gdzie prowadzono zaciekłe dyskusje na tematy polityczne, czy religijne. Było również głównym punktem na mapie wszystkich chcących zaznać życia towarzyskiego.

Miejsce to położone jest między wzgórzami takimi jak:

  • Kapitol,
  • Palatyn,
  • Celius,
  • Eskwilin,
  • Wiminał,
  • Kwirynał.

Głównymi budynkami, które znajdowały się na Forum Romanum były świątynie, łuki triumfalne oraz bazyliki.

Palatyn Rzym

Jedno z siedmiu wzgórz, na których położony jest Rzym. Stanowi ona również pamiątkę jednej z najstarszych osad rzymskich, gdzie według legendy wilczyca wykarmiła dwóch braci Romulusa i Remusa, którzy następnie założyli Rzym. Palatyn to również miejsce gdzie budowano wille bogaczy i cesarskie pałace.

Panteon w Rzymie

Panteon został wybudowany na Polu Marsowym i był świątynią poświęconą wszystkim bogom. Wybudowany w 125 roku naszej ery przez cesarza Hadriana. Jedna z najlepiej zachowanych ruin na terenie Rzymu, ponieważ od VII wieku zostało zaadaptowane jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres. Panteon to rotunda o średnicy i wysokości 42,2 metrów, a jej wnęki posłużyły za grobowce. W tym również dla wybitnego malarza Rafaela i jego narzeczonej.

To nie koniec naszej wędrówki po Rzymie. Jest to miasto o pięknej historii, więc jeśli nie chcecie zwiedzić go pobieżnie, zaczekajcie na drugą część niesamowitych miejsc Wiecznego miasta.