5 marca 2021

Weekend w Rzymie – część 2

Wieczne miasto od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie przez turystów. Niezależnie od tego, czy byłeś już w Rzymie, czy dopiero planujesz zwiedzić stare miasto, powinieneś wiedzieć o nim kilka ciekawych rzeczy.

Druga część wpisu dotyczącego atrakcji Rzymu skupi się na mniej oczywistych miejscach, które równie mocno polecam i zachęcam do zwiedzenia. Rzym to nie tylko Koloseum czy Panteon, to również miejsca gdzie nie zagląda za wiele turystów. Pakuj plecak, szykuj listę i nie zastanawiaj się ani chwili dłużej tylko planuj podróż do tego wyjątkowego miejsca.

Plac Wenecki w Rzymie

Pamiętacie listę zabytków z pierwszej części naszego spaceru po Rzymie? Kolejne miejsce warte zwiedzenia znajduje się w niedalekiej odległości od nich, dlatego przy tworzeniu planu wędrówki Plac Wenecki można dopisać zaraz po nich. Usytuowany jest u podnóża Kapitolu i powstał w XV wieku, a jego architektem został Leon Battista Alberti.

Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ na jego terenie znajduje się wiele wybitnych perełek architektonicznych takich jak:

  • Pałac Wenecki,
  • Bazylika św. Marka,
  • Pałac Bonapartego,
  • Pomnik Wiktora Emanuela II.

Bazylika św. Marka oraz Pałac Wenecki to miejsca niegdyś sakralne, a ich przeznaczenie było ukierunkowane na potrzeby papieskie. W Pałacu znajdowała się również Ambasada Republiki Weneckiej i ambasada Austro-Węgier. Kiedy władzę w państwie sprawował Benito Mussolini, traktował Pałac Wenecki jako swoją rezydencję. W naszych czasach miejsce to stało się muzeum poświęconym kolekcjom zebranym przez Pawła II. Epicentrum całej budowli stanowi fontanna przedstawiająca zaślubiny morza z Wenecją.

Jeśli chodzi o pomnik Wiktora Emanuela II to mieści on Grób Nieznanego Żołnierza. Tak samo jak w Warszawie przy grobie wartę pełnią żołnierze wszystkich rodzajów Włoskich Sił Zbrojnych. Budowla jest przeznaczona do zwiedzania. Tarasy, które się przy nim znajdują rozpościerają się na góry, koloseum oraz niezwykłą panoramę miasta.

Kolumna Trajana w Rzymie

Kolumna ta jest pomnikiem, który powstał w 113 roku na Forum Trajana. Jest ona symbolem upamiętniającym zwycięstwo Trajana nad Dakami. Kolumna skrywa w swoim wnętrzu schody, które zaprowadzą nas na taras widokowy. Największą atrakcją kolumny jest jednak jej relief. W tym przypadku stanowi on wstęgę owijającą kolumnę przedstawiającą 155 scen wojennych, z wojen z Dakami.

Hale Trajana

Miejsce to nic innego jak dawne hale targowe. Ze względu, że hale znajdują się na wzgórzu należało przed ich postawieniem usunąć część wzgórza Kwirynału. Cała budowla składa się z sześciu poziomów, gdzie niegdyś znajdowały się sklepy, biura, szkoły, a nawet bazylika. We wnętrzu hal znajduje się nowoczesne muzeum, które dzięki usytuowaniu w antycznych murach nadaje miejscu niezwykły klimat.

Forum Augusta

Oprócz Forum Romanum i Forum Trajana w Rzymie znajduje się również Forum Augusta. Zbudowane w 2 r. p.n.e. znajduje się na północy wschód od Forum Cezara. Do najbardziej znanych budowli znajdujących się na terenie forum należała świątynia Marsa. Powstała ona na cześć pomszczonej śmierci Juliusza Cezara a postawił ją cesarz August. We wnętrzy świątyni postawiono posągi Juliusza Cezara, Wenus oraz Marsa.

Jego świetność trwała jeszcze po śmierci cesarza Augusta, jednak wraz z powstaniem Forum Trajana, Rzymianie zapominali o tym wyjątkowym miejscu.

Nie da się ukryć, że Rzym to niezwykłe miasto, dlatego by w pełni wyczerpać temat i pokazać wszystkie miejsca warte uwagi, należy zapowiedzieć trzecią część wędrówek po tym mieście.