20 kwietnia 2024

Zwiedzanie Wawelu

Kto nie słyszał o przepięknym zamku królewskim mieszczącym się na wzgórzu w niemal samym centrum Krakowa! Jego losy są równie burzliwe co romanse Kazimierza Wielkiego. Zwiedzając Kraków nie możemy pominąć Wawelu na swojej trasie. Oczywiście na sam dziedziniec możemy wejść bez żadnego problemu, jednak na zwiedzanie komnat czy pozostałych ekspozycji musimy mieć bilet.

Historia Wawelu

Zamek położony jest w zakolu rzeki Wisły i stanowi najcenniejszy pomnik historii i kultury Polski. Stanowi niekończącą się skarbnicę wiedzy na temat dawnych dziejów oraz jest niejako symbolem tego, że nie wszystko przemija. Na wzgórzu już ponad 100 000 lat p.n.e. toczyło się życie. Na początku epoki średniowiecza zostało wybrane na ośrodek władzy kościelnej oraz świeckiej. Natomiast w 1978 roku Zamek Wawel został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Bez wątpienia można to miejsce nazwać perłą Małopolski.

Budowle na Wawelu

Wawel to kompleks budynków składający się z Katedry, Zamku Królewskiego oraz Smoczej Jamy. Co warto wiedzieć o każdej z tych budowli i na co zwrócić uwagę, gdy będziemy je zwiedzać? Przeczytaj poniżej nasz krótki opis.

  1. Katedra na Wawelu – gotycka Katedra z reliktami romańskimi oraz ośrodek kultu Św. Stanisława. W jej podziemiach znajdują się Groby Królewskie, które są udostępnione zwiedzającym. Jest to miejsce spoczynku królów, książąt oraz wielkich bohaterów narodowych. Część osób naszym zdaniem nie powinna tam spoczywać, jednak nie my o tym decydujemy. W Katedrze na Wawelu znajduje się również Dzwon Zygmunta, jeden z najsłynniejszych oraz największych polskich dzwonów. Został ufundowany przez Zygmunta Starego i odzywa się podczas najważniejszych uroczystości kościelnych i narodowych.
  2. Zamek Królewski – główny punkt Wawelu, który pochwalić się może niezwykłymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu. Rezydencja Polskich Władców jest przepiękna i z pewnością zasługuje na poświęcenie jej czasu na zwiedzenie Prywatnych Komnat Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, gdzie zobaczyć można słynne arrasy Zygmunta Augusta. W Zamku znajduje się również Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Jeśli mamy czas zwróćmy uwagę na wystawę Wawel Zaginiony.
  3. Smocza Jama – legenda głosi, że w tej jurajskiej jaskini zamieszkiwał groźny smok terroryzujący cały Gród Kraka. Dziś możemy bez obaw zwiedzać to niezwykłe miejsce. Jedną z najbardziej znanych atrakcji jest smok zionący ogniem.