27 kwietnia 2024

Ciekawe miejsca w Warszawie

Zakładam, że widziałeś bądź widziałeś wszystkie znane miejsca w Warszawie, do których zaliczyć można Pałac Prezydencki, kolumnę Zygmunta, czy Krakowskie Przedmieście. Sięgając po pierwszy lepszy przewodnik po stolicy Polski możemy znaleźć w nim powtarzające się listy muzeów, urokliwych miejsc oraz zabytków, które raczej nie zostaną w naszej pamięci. Jak temu zapobiec? Jak znaleźć miejsca, w których nie natkniemy się na tłumy? Przede wszystkim otworzyć się na nowe i nie dać się zwariować, gdy usłyszymy, że stare kamienice nie mogą być ciekawe!

Osiedle Przyjaźń

Osiedle to niegdyś należało do podwarszawskiej wsi Jelonki, obecnie stanowi część dzielnicy Bemowo. Powstało w 1952 roku z myślą o robotnikach zatrudnionych przy budowie Pałacu Kultury i Nauki. Mimo, że mieszkali tam zaledwie 3 lata, niezwykle urokliwe domki wielorodzinne przetrwały, aż do dziś. Co najlepsze – wszystkie zachowały pierwotny charakter, przez co okolica jest spójna i wyjątkowa.

Czym wyróżnia się to miejsce? Przede wszystkim wszechobecną zielenią, kwitnącymi bzami oraz duchem staropolskiej gościnności, która wydziera się z małych dworków. Niektóre budynki są odnowione, a inne nieco zaniedbane, jednak każdy z nich jest na swój sposób urokliwy. Obecnie większość domków zamieszkiwana jest przez studentów oraz pracowników naukowych, ponieważ w latach 60 osiedle trafiło w ręce Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Jeśli chcesz przenieść się w inny świat chociaż na moment, warto zajrzeć na Osiedle Przyjaźń.

Muzeum Neonów

Nie znajdziesz w Polsce drugiego takiego miejsca, w którym zostały zgromadzone przeróżne wszelkiej maści reklamy i napisy świetlne z przeróżnych miejsc w Polsce. Zdobiły one niegdyś dworce, sklepy oraz zakłady przemysłowe. Neony pochodzą z PRLu i każdy z nich ma wyjątkową historię, o której dowiemy się z krótkiej notatki umieszczonej przy instalacji. Muzeum Neonów to nie tylko wystawa, ale również restauracja oraz pozyskiwanie nowych egzemplarzy, dzięki czemu miejsce to nieustanie się rozwija.

Opuszczona gazownia

Miejsce równie wyjątkowe jak dwa pozostałe.Opuszczoną gazownię stanowią dwie ceglane rotundy wybudowane pod koniec XIX wieku. I chociaż ząb czasu oraz wojna mocno nadszarpnęły ich kondycję, po odbudowie niemal do lat 70 ubiegłego wieku pełniły funkcję zbiorników gazu dla stolicy.

Co ciekawe stara gazowania została wpisana do rejestru zabytków, jednak nadal nie ma żadnych konkretnych planów dotyczących jej zabezpieczenia oraz renowacji. Dotychczas spotkano się z propozycją przerobienia rotund na centrum handlowe lub osiedle mieszkaniowe, jednak na pomysłach się skończyło. Do obiektu nie wolno wchodzić, ale warto chociaż rzucim okiem na tę niezwykłą budowlę.

Fort Bema

Fort powstał po koniec XIX wieku i był częścią wewnętrznego pierścienia fortów Warszawy. Ceglane budynki mocno ukryte w zaroślach stanowiły idealne miejsce do obserwowania wroga. Obecnie teren częściowo poddano rewitalizacji, co oznacza, że wyschniętą fosę zalano wodą, a wzdłuż niej pojawiły się alejki i mostki. Jest to teren idealnie stworzony dla spacerowiczów oraz rowerzystów.

Bazar Różyckiego i ulica Brzeska

Pamiętacie historie o tym, by nie zapędzać się w same jądro Pragi Północ, ponieważ możemy stamtąd nie wrócić? Obecnie historie te przeszły do lamusa, a Brzeska mimo zachowania dawnego charakteru stała się bezpieczniejsza niż jeszcze kilka lat temu. W przedwojennych kamienicach można natrafić na knajpki serwujące pyszne i niezwykłe dania. Oprócz tego warto wybrać się w okolice bazaru Różyckiego, na którym jeszcze kilkanaście lat temu można było znaleźć wszelkiego rodzaju niebezpieczne i nielegalne rzeczy.

Jak widzisz Warszawa to nie tylko topowie miejsca, do których zaglądają inni. To przede wszystkim obiekty i tereny, które mają w sobie historię.