5 marca 2021

Co zwiedzić w Toruniu

Na pytanie “Z czym kojarzy Ci się Toruń?”, możemy uzyskać dwie odpowiedzi. Jedna z nich będzie brzmieć Mikołaj Kopernik, druga zaś pierniki. Bezsprzecznie oba stwierdzenia są prawdziwe, ponieważ Toruń to wyjątkowe miasto łączące w sobie przeróżne tradycje, styl gotycki i klimat nie do podrobienia. Czy warto wybrać się na weekend do tego miejsca – z pewnością! A dlaczego? Tego dowiecie się za chwilę!

Stare miasto – Toruń

Jednym z największych plusów miasta Toruń z pewnością jest jego Stare Miasto. Zadbane uliczki pamiętające dawnych możnowładców, kamienice oraz muzea – to wszystko znajdziemy w obrobię Rynku. Co ciekawe, zwiedzając miasto możemy w wielu miejscach spotkać małe rzeźby, ale o tym za moment.

Na początek skierujmy nasze kroki w stronę Ratuszu oraz pomnika Kopernika. Budowla jest swego rodzaju centrum Starówki. Władze miasta nie urzędują tam od momentu II wojny światowej. Obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe gdzie zwiedzić możemy między innymi Salę Królewską, Salę Mieszczańską no i oczywiście liczne wystawy i ekspozycje. Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest wieża ratuszowa skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta. Niestety wchodząc po schodach na wieżę należy szczególnie uważać, ponieważ w niektórych miejscach są one strome i ostro zakończone. Obok budynku znajduje się prawie 2,5 metrowy pomnik Mikołaja Kopernika. Ten sławny polski astronom zapisał się na kartach historii całego świata.

Oprócz tego na Rynku warto poświęcić chwilę na zwiedzenie takich miejsc jak Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdami oraz Kościół Ducha Świętego.

Kościół Mariacki – Toruń

Budowlą, której nie da się przeoczyć jest Kościół Mariacki. Budynek w stylu gotyckim jest jednym z trzech największych świątyń architektury gotyckiej w północnej Polsce. Jego usytuowanie jest o tyle niezwykłe, że mieści się on między kamienicami przez co też cały rozmiar budowli jest nie do ogarnięcia na pierwszy rzut oka. Z pewnością warto poświęcić chwilę na zwiedzenie go od środka jak i okrążenie go do o koła.

Smok toruński

Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Torunia z dziećmi może zainteresować się fakt, że po całym mieście rozsiane są małe rzeźby. Są one unikatowymi symbolami miasta, które w pewien sposób mogą zachęcić młodych turystów do skupienia uwagi na wyjątkowych budowlach lub miejscach Torunia. Sprawdź, czy uda Wam się znaleźć Smoka Toruńskiego, Toruńską Przekupkę, psa Filusia czy Osiołka.