5 marca 2021

Gdzie na weekend – Opolszczyzna

Na weekend czeka każdy, niezależnie od tego, czy ma piętnaście lat, czy pięćdziesiąt pięć. Form spędzania wolnego czasu jest wiele i to od nas zależy jak wykorzystamy te dwa dni. Co ważne nie musimy dysponować sporym budżetem, by wyjechać gdzieś za miasto. Nasz przewodnik po ciekawych miejscach w Polsce zawiera zbiór malowniczych miejscowości, zalesionych terenów oraz historycznych budowli. Jeśli nie masz pomysłu na nadchodzący weekend – ten wpis jest zdecydowanie dla ciebie.

Gdzie na weekend w Polsce

Polska to malowniczy kraj, w którym można pochodzić po górach, jeździć rowerem po nizinnych terenach, pluskać się w jeziorach i odpoczywać nad morze. Wiele miast obfituje w ciekawe zabytki, które pamiętają królów Polski. Mając tak wiele opcji, bardzo ciężko jest zdecydować na jedno konkretne miejsce, dlatego stworzyliśmy krótkie zestawienie kilku najciekawszych, naszym zdaniem, punktów na mapie Polski.

Opolszczyzna – atrakcje

Opole, czyli stolica województwa opolskiego, słynie przede wszystkim z Krajowego festiwalu Piosenki Polskiej. To w tym okresie na terenie opolszczyzny można spotkać największą liczbę turystów, jednak naszym zdaniem warto odwiedzić ją również poza sezonem. Co warto zwiedzić podczas odwiedzin Opola i okolic?

W samym mieście godnymi polecenia są szczególnie:

  • Muzeum Śląska Opolskiego – ekspozycja znajduje się w budynku byłego kolegium jezuickiego. Turyści w tym miejscu zapoznają się z historią regionu, badaniami archeologicznymi i sztuką opolszczyzny.
  • Kościół św. Trójcy w Opolu – to mauzoleum Piastów Śląskich. W kryptach spoczywa ośmiu przedstawicieli rodu, w tym również Władysław Opolczyk – fundator budynku.
  • Wieża Piastowska – jest jedyną częścią, która zachowała się z całego kompleksu zamkowego znajdującego się na terenie Opola. Budowla została rozebrana na początku XX wieku. Wieżę można zwiedzać, z jej szczytu rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.
  • Muzeum Polskiej Piosenki i Amfiteatr Tysiąclecia – w tym miejscu przekonamy się jak niegdyś wyglądały opolskie festiwale, prześledzimy historię polskiej piosenki, a przy okazji spędzimy czas w nowoczesnych wnętrzach i posłuchamy największych muzycznych hitów.

Okolice wokół Opola są równie atrakcyjne co samo miasto:

  • Góra św. Anny – oddalona o 40 kilometrów od Opola ma do zaproponowania turystom zabytkowe sanktuarium, amfiteatr oraz pomnik upamiętniający walki z czasów powstań śląskich.
  • Nysa – miasto leżące na trasie wielu szlaków handlowych co z pewnością sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. Będąc w mieście należy zobaczyć miejsca takie jak: “Twierdza Nysa”, czy główny rynek.
  • Jeziora Turawskie – leżące niedaleko Opola. Wokoło znajduje się sporo domków letniskowych, które można wynająć i spędzić letnie dni nad jednym z akwenów wodnych.

Mimo tego, że Opolszczyzna jest niewielkim regionem, znajduje się w niej całkiem sporo atrakcji. Jeśli nie chcemy spędzać w niej całego weekendu może być jednym z kilku punktów na mapie. Można również ją zwiedzić jadąc w stronę Czech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *